5 vrcholů v sovětském fotbale

Obsah:

Anonim

Jak se svět připravuje na mistrovství světa v roce 2018 v Rusku, je čas ponořit se do některých historických vrcholných okamžiků, které definují samotný národ, který hostí turnaj. Sovětský fotbal byl jeho rozkvět obrovský; země je pravděpodobně největší geografickou oblastí, která se kdy kvalifikovala na mistrovství světa nebo mistrovství Evropy. Nejen to, ale dvakrát vyhráli mistrovství Evropy a dvakrát olympijské hry, s týmem, který mohl být teoreticky vytvořen z 19 různých národů současného světa.

Od rozpadu země v roce 1991 byly jedinými týmy, které se kvalifikovaly pro velký turnaj, Ukrajina, Rusko a Lotyšsko. Předtím se Sovětský svaz těšil velkému úspěchu v klubovém i národním týmovém fotbale a těchto pět vrcholných bodů je navždy zabudováno do sovětské historie.

Image

Tým Sovětského svazu v 60. letech © Wiki Commons

Image

Vítězství letních olympijských her v roce 1956

Sovětský svaz získal celkem 98 medailí na olympiádě v roce 1956, které se konaly v australském Melbourne. Země překonala tabulku medailí a mezi nimi byla zlatá medaile ve fotbale. Na cestě k jejich triumfu porazili ve finále tým Němců 2-1, Indonésie 4-0, Bulharsko 2-1 a 1-0 vítězství nad Jugoslávií. Semifinálové vítězství nad Bulharskem bylo obzvláště působivé; Sověti bojovali zpět z 1-0 dolů v prodloužení, aby vyhráli 2-1. Tým byl plný hvězd, včetně Levašashina, často považovaného za nejlepšího brankáře všech dob. Vítězný gól ve finále skóroval Anatoli Ilyin, který vstřelil 16 gólů v 31 čepicích.

Brankářský hrdina Lev Yashin © Wiki Commons

Image

Vítězství v mistrovství Evropy v roce 1960

Sovětský svaz zamířil k ustanovujícím evropským mistrovstvím v roce 1960, pouhé čtyři roky po svém olympijském vítězství. Turnaj v té době byl známý jako „Pohár evropských národů“. Francie byla hlasována pro pořádání turnaje, což bylo způsobeno vítězstvím v semifinále a finále, takže čtyři týmy by soutěžily v vůbec prvním turnaji svého druhu (začlenit všechny země v Evropě). Předtím to byly kvalifikační kola. Finalisté čtvrtfinále Světového poháru v Severním Irsku, Západním Německu a Walesu se však rozhodli nevstoupit. Stejné rozhodnutí přijalo Anglie, Itálie, Nizozemsko, Belgie, Švýcarsko, Island a Skotsko. Jediným mezinárodním týmem mimo pevninu, který vstoupil do soutěže, byla ve skutečnosti Irská republika, která bez náhody byla zařazena do „předběžného kola“, kde ztratila 4-2 v souhrnu s Československem, přestože získala domov noha 2-0.

1960 Evropský pohár národů © Wikipedia

Image

Když přišel správný turnaj, Sovětský svaz byl proti Francii, Jugoslávii a Československu. Poté, co porazil Československo 3-0 v výrazném semifinálovém vítězství v Marseille, byl finále proti Jugoslávii. A jaká to byla shoda. Jugoslávie vedla na poločase 1-0 díky brance z Milana Galiče. Pro některé by mohlo být divné slyšet, že zápas měl pouhých 17 000, ale dřívější zápasy přes 20 000. Důvodem bylo to, že Francie byla venku a finále bylo považováno za méně významné. Ale zbytek je historie, gól z gruzínské Slavy Metreveli dosáhl 1-1 a vzal hru do prodloužení. V tomto období byl Sovětský svaz příliš silný a zvítězil 2-1. Vítězný gól vedl domů Viktor Ponedelnik.

Dinamo Kyjev vyhrál Pohár vítězů evropského poháru v roce 1975

Teprve v polovině 70. let tým Sovětského svazu konečně získal hlavní evropský titul; jmenovitě Evropský pohár vítězů pohárů. Když to udělali, byl to tým z (co je nyní) Ukrajiny, který zrušil titul. Pokud víte o bývalých sovětských hráčích, kteří jsou vlastně z Ukrajiny, budete vědět, jak důležití byli v tomto vítězství.

Oleg Blokhin © Илья Хохлов / WikiCommons

Image

Na cestě do finále vyřadil Dinamo Kyjev Bulhary CSKA Sofia, západoněmecký tým Eintracht Frankfurt, turecká strana Bursaspor a v semifinále měli 4: 2 vítězství nad holandskou stranou PSV Eindhoven. Nakonec se ale očekávalo, že to bude přísnější test, když Dinamo Kyjev bude proti maďarským Ferencvarům. Avšak v noci byla sovětská strana příliš silná a zvítězila 3-0. Dva z branek vstřelil Vladimir Onyshchenko a třetí a konečný gól všech dob nejvyššího střelce Sovětského svazu Oleg Blokhin, který tak dokončil opravdu nezapomenutelné vítězství a dosáhl dalšího nejvyššího bodu v sovětské fotbalové historii.

Dinamo Tbilisi vyhrál v roce 1981 Evropský pohár vítězů pohárů

Neznámý gruzínský klub Dinamo Tbilisi udělal nemyslitelné v roce 1981, když odešel do anglického týmu West Ham United a zvítězil na Boleyn Ground 4: 1. Byla to jedna z mnoha nezapomenutelných nocí na cestě do finále Evropského poháru vítězů 1981. Feyenoord z Nizozemska byl také vyslán v semifinále, s 3-2 souhrnným vítězstvím (3-0 doma), než Dinamo Tbilisi odcestoval do Düsseldorfu na finále, aby čelil východoněmecké straně Carl Zeiss Jena. Před jednou z nejnižších účastí turnaje 4 750, kdy Dinamo Tbilisi vyhrál zápas 2-1, aby získal trofej domů. Dinamo Tbilisi sestoupil z 1-0 a vyhrál. Cíle skórovali Vladimir Gutsaev a Vitaly Daraselia, čímž se Dinamo Tbilisi stal pouze druhým sovětským klubovým týmem, který zvedl hlavní evropskou trofej. Tento výkon musí ještě zopakovat jakákoli bývalá sovětská země menší než Ukrajina nebo Rusko a v době, kdy anglický, italský a německý klub dominoval evropskému fotbalu, se tento úspěch jeví ještě více zázračně. Nebylo to však poslední sovětské vítězství v evropském klubovém fotbalu; o pět let později získal Dinamo Kyjev trofej, aby dokázal, že vítězství sedmdesátých let nebylo jen „zábleskem v pánvi“.